Płyty drogowe nowe zamiast asfaltu

Przy budowaniu dróg dojazdowych o dużym natężeniu ruchu coraz częściej stosuje się płyty drogowe zamiast asfaltu czy powierzchni bitumicznej. Z czego to wynika? Jak zalety mają płyty drogowe i dlaczego warto na nie stawiać?

Duża wytrzymałość, maksymalny komfort

Przede wszystkim betonowe płyty drogowe są bardzo wytrzymałe nawet przy częstym ruchu ciężkich pojazdów dostawczych. W porównaniu z asfaltem są ponad dwa razy tańsze. Zapewniają bezpieczna i płynną jazdę. Stawia się je głównie przy wjazdach na budowy lub też miejscach, gdzie nie ma możliwości wybudowania drogi o nawierzchni bitumicznej. To powoduje, że tak wielu inwestorów jest zainteresowanych takim rozwiązaniem. Jest to stosunkowo tania opcja, a do tego bardzo wytrzymała. Przy tworzeniu dojazdów, w których stawia się na płyty drogowe nowe przejazd jest dużo prostszy i szybszy. Znacznie łatwiej jest ominąć przeszkody związane z tym, ze grzęźnie się w ziemi. Najczęściej płyty drogowe nowe stawia się na tymczasowych trasach dojazdowych, choć są i tacy, którzy w ten sposób zabezpieczają wjazd do swojego domu. Nie zawsze bowiem nieruchomość jest rozlokowana przy głównej drodze. Czasem, żeby dostać się do swojej posesji trzeba przebyć niezagospodarowane, polne drogi bez żadnej powierzchni zabezpieczającej. O ile latem taka trasa jest jeszcze do przejechania, to problemy pojawiają się zimą i jesienią. Warunki pogodowe, jakie wówczas panują znacznie utrudniają jazdę. Przykładowo, na skutek intensywnych opadów, auto może ugrzęznąć w trakcie jazdy, a z kolei w zimie może mieć problem, by przejechać przez zaspy śnieżne. Tymczasem zastosowanie płyt drogowych to bardzo łatwy, a zarazem szybki sposób na stworzenie drogi dojazdowej do wskazanego miejsca.

Płyty wielokrotnego użytku…

Zaletą płyt drogowych jest również to, ze można z nich korzystać przez wiele lat. Ze względu na to, że ich montaż jest niezwykle prosty można je w razie potrzeby ściągnąć, a następnie wykorzystać ponownie w innym miejscu. Są firmy zajmujące się sprzedażą i skupem płyt drogowych. W praktyce wygląda to w ten sposób, że kiedy betonowe komponenty nie są nam już więcej potrzebne, firma budowlana po nie przyjeżdża i płaci nam za nie, a następnie odsprzedaje je innym jako używane. Tym sposobem z takich komponentów można korzystać przez bardzo długi czas. Oczywiście trzeba uważać, by ich nawierzchnia się nie poniszczyła i by płyty nie popękały, bo wówczas ich sprzedaż będzie trudna. W rzeczywistości jednak płyty betonowe są bardzo odporne na zniszczenia i tylko pojedyncze ulegają ewentualnej korozji.

You may also like...

Leave a Reply