Plac zabaw budżet obywatelski – z myślą o dzieciach

Bezpieczny, estetyczny plac zabaw to obiekt, który powinien znajdować się w każdym mieście. Każde dziecko powinno mieć miejsce, w którym mogłoby ciekawie spędzać czas. Niestety wiele z takich placów jest zaniedbanych, niebezpiecznych i mimo swego przeznaczenia nie nadaje się do użytkowania przez dzieci. Mieszkańcy miast i osiedli biorą sprawy w swoje ręce i zgłaszają zapotrzebowanie do gmin.

Mieszkańcy sami szukają funduszy

Często jest tak, że mieszkańcy sami szukają funduszy i zgłaszają swoje projekty do urzędów miast lub gmin, a te realizują projekty inwestując środki w plac zabaw budżet obywatelski lub w inne przeznaczone właśnie na tego typu projekty.

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski jest wydzieloną pulą pieniędzy przeznaczoną do dyspozycji mieszkańców gmin i wsi. To właśnie osoby zamieszkujące dany teren najlepiej znają swoje potrzeby i wiedzą w co warto inwestować, by podnieść komfort życia. Mogą więc zgłaszać swoje pomysły do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. System ten z roku na rok zyskuje na popularności wśród włodarzy największych miast w Polsce. Inicjatywy tego typu zyskują szeroki rozgłos i cieszą się sporym zainteresowaniem miejscowej społeczności. Dowolność projektów daje możliwość wskazania tych najpotrzebniejszych do wykonania, a o tym, które zostaną zrealizowane decydują sami mieszkańcy w głosowaniu. Dużą popularnością cieszą się właśnie place zabaw z prawdziwego zdarzenia. Są to obiekty niezbędne dla stymulacji procesu rozwoju poprzez zabawę oraz propagowanie aktywności fizycznej wśród najmłodszych. Ma ona korzystny wpływ na odporność, koordynację ruchową i zręczność oraz uczy planowania kolejnych ruchów. Wspólna zabawa ma pozytywny wpływ na rozwój społeczny dziecka, rozwija ich wyobraźnie i kreatywność. Dlatego też nowoczesny plac zabaw powinien być kolorowy i wykonany z trwałych, nietoksycznych materiałów.

Głos mieszkańca ma znaczenie

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że realizacja projektów z budżetu obywatelskiego pomaga w realizacji najbardziej istotnych projektów z punktu widzenia samych mieszkańców, jakim niewątpliwie jest plac zabaw budżet obywatelski. Bardzo często decydują się oni na wybudowanie placu zabaw, który korzystnie wpłynie na rozwój społeczny, aktywność fizyczną i psychikę dziecka. Rodzice zyskują miejsce, w którym mogą się spotkać i porozmawiać bez obaw o to, że dzieciom stanie się krzywda.

You may also like...

Leave a Reply