Odnawianie elewacji

Branża budowlana w Polsce to jedna z tych dziedzin naszej gospodarki, która już od wielu, wielu lat stanowi jeden z najważniejszych, największych i najbardziej znaczących jej elementów. Bez wątpienia wpływ na to ma ogrom czynionych inwestycji w infrastrukturę naszego kraju, w znaczący sposób wspomaganą środkami pozyskiwanymi z Unii Europejskiej.

Stan budynków mieszkalnych

To doprowadziło do znaczącego rozwoju branży, powstania całego mnóstwa mniejszych i większych firm, wkroczenia na rynek potentatów zagranicznych i tym samym w konsekwencji do znaczącego poprawienia poziomu naszej infrastruktury, bo prace te dotyczyły w głównej mierze budowy dróg, autostrad czy różnej maści obiektów użyteczności publicznej.

Niemniej jednak z upływem czasu i powolnym, ale jednak zaspokajaniem tych najważniejszych potrzeb, front inwestycyjny w dziedzinie budownictwa przesuwa się powoli na inne obszary działań, w których przecież też mamy ogromne zaległości i gdzie też jest jeszcze mnóstwo do zrobienia. Dotyczy to zwłaszcza wszystkiego co jest związane z odnawianiem i renowacją kamienic miejskich, również na ich zewnętrznych ścianach, osiedli mieszkaniowych i budynków administracji, przy których do prowadzenia prac potrzebne są rusztowania używane lub nowe (nowe są lepsze, ale droższe).

W bardzo wielu bowiem przypadkach są to obiekty, które powstały bardzo dawno temu, ich stan techniczny jest najczęściej bardzo kiepski, a w dodatku budowane były w zupełnie innych technologiach, co ma ogromny wpływ na to, że w czasach obecnych, gdy rachunek ekonomiczny jest postrzegany kompletnie inaczej niż lata temu, koszt ich utrzymania jest ogromny.

Chodzi tu zwłaszcza o koszty ogrzewania, które w każdym dużym obiekcie stanowią znaczący element kosztowy i w takim wypadku pieniądze, nawet duże, ale rozsądnie wydane na właściwe wykonanie ocieplenia budynku i remontu jego najważniejszych systemów, są w stanie zwrócić się w rozsądnym czasie. To sprawia, ze elewacyjnych robót budowlanych przy obiektach z każdym rokiem przybywa.

Wyposażenie firm remontowych

Wiele firm budowlanych dostrzegając ten trend przestawia się na tego typu działalność, aby zapobiec znalezieniu się w sytuacji, gdy zostaną nagle bez pracy. Taka sytuacja wpływa też istotnie na zmianę zapotrzebowania firm w zakresie wyposażenia budowlanego, w ramach którego inwestują w rusztowania używane i sprzęt remontowy. Bo przecież do prac przy elewacjach są potrzebne znacząco inne sprzęty niż przy drogach. Nie potrzeba koparek, wywrotek, walców i tysięcy ton kruszywa.

Rozkwitają za to firmy, które zajmują się sprzedażą i wynajmem rusztowań. Tego bowiem najbardziej potrzeba przy tego typu pracach. Ogromne zapotrzebowanie na ten sprzęt sprawia, że nawet rusztowania używane są obecnie w cenie i szybko znajdują nowych nabywców, jeśli tylko pojawia się taka oferta. Dzieje się tak tym bardziej, że przecież używane rusztowanie, jeśli tylko nie ma fizycznych uszkodzeń i jest wykonane z dobrej jakości materiałów, w niczym praktycznie nie różni się od całkiem nowego i z powodzeniem może być użytkowane.

Tym bardziej, że rozpiętość obiektów, które są ocieplane czy remontowane jest ogromna, od małych domków jednorodzinnych, aż po wielopiętrowe bloki. To sprawia, że przy małych wysokościach i małych obciążeniach ryzyko uszkodzenia praktycznie nie istnieje. Jeśli rusztowanie ma ledwie dwa lub trzy tak zwane piętra, to siły i wartości jakie przenosi są odpowiednio rozkładane i tym samym nie ma praktycznie możliwości, by coś pękło lub uległo uszkodzeniu. Zresztą odpowiedzialne firmy kontrolują jakość swoich urządzeń, bo nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek wpadki.

You may also like...

Leave a Reply