Na co zwraca uwagę dobry producent placów zabaw?

Place zabaw to bardzo ważne miejsce nie tylko dla dzieci, ale również i rodziców. W końcu tam ogromną część czasu spędzają nasze pociechy, dlatego też ważne jest, aby było to miejsce bezpieczne. Sprawdź, na jakie kwestie zwraca uwagę dobry producent placów zabaw.

Lokalizacja placu zabaw to podstawa

Pierwszą i zasadniczą kwestią, nad którą zastanawia się dobry producent placów zabaw jest jego miejsce. Ważna jest wielkość powierzchni. Jeśli teren przeznaczony na plac zabaw będzie za mały, wtedy producent nie będzie mógł sensownie rozplanować budowy. Pamiętajmy też o tym, że lokalizacja musi być też odpowiednia duża, ze względu na normy i wymagania, które musi spełniać. Do nich należy między innymi przepis, że plac zabaw musi mieć zachować odstęp 10 metrów od obiektów mieszkalnych, ulicy, czy parkingu przeznaczonego do 60 samochodów. W przypadku, gdy parking jest znacznie większy, odstęp ten zwiększa się do 20 metrów.

Ilość drzew i krzewów

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest zalesienie terenu. To, ile znajduje się na nim drzew i krzewów ma ogromne znaczenie. Roślinność jest o tyle ważna, bo daje naturalny cień w upalne dni. Ponadto wygłusza też hałasy, które robione są przez dzieci. Aby nie przeszkadzać zbytnio mieszkańcom osiedla najlepszym rozwiązaniem jest lokalizacja, która oddalona jest od budynków mieszkalnych. Jeśli plac jest również zalesiony i równy, wtedy producent placów zabaw chętnie stawia na nim plac zabaw. Oprócz tego można zadbać również o małą architekturę poza urządzeniami, jak ławki czy kosze na śmieci, które mają ułatwić przebywanie na placach zabaw również dorosłym. Istotna uwaga o koszach na śmieci jest taka, żeby nie stawiać ich za blisko ławek, aby dzieci wiedziały, że nie są to urządzenia służące do zabawy.

Bezpieczne urządzenia to filar placu zabaw

Plac zabaw musi być bezpieczny dla dziecka. W tym celu należy umieścić urządzenia, które nie tylko będą atrakcyjne dla malucha, ale również zapewnią mu odpowiednią ochronę. Aby tak było muszą one spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. W ten tylko sposób dzieci spędza przyjemnie czas, przy tym się rozwijając. W końcu wiele urządzeń uczy ich także takich rzeczy jak koordynacja ruchowa, równowaga, czy precyzji. Jakby tego było mało to wszelkie tory przeszkód korzystnie wpływają na mięśnie ramion i nóg dzieci.