Designerskie lampy są jedyne w swoim rodzaju

Nie wszystkim z nas zależy na wystroju wnętrza, który będzie niezwykle oryginalny. Część z nas może sobie pozwolić na zadowolenie się rzeczami, które sa produkowane w ilościach masowych, dzięki czemu znacząco spada ich cena.

Twój wystrój Twoja wola

Każdy z nas lubi również inny rodzaj wystroju wnętrza, część będzie dobrze czuła się w typowym polskim domu: przytulnym, z wieloma bibelotami na każdej półce, firankami i kwiatami w oknach. Jednak coraz modniejsze stają się także wnętrza inspirowane innymi kulturami, na przykład skandynawskie lub angielskie. Moda na minimalizm, który króluje właśnie w Skandynawii przyszła do nas za pośrednictwem bardzo modnego i raczej niedrogiego sklepu meblarskiego z tamtych rejonów, a konkretnie ze Szwecji. Ich rzeczy są praktyczne, niedrogie, ale trzeba powiedzieć, że są zazwyczaj po prostu nudne. Większość wygląda bardzo podobnie do siebie, w stonowanych kolorach, bez odrobiny pomysłowości, czy szaleństwa. Cała kreatywność włożona została w funkcjonalność tych mebli, ich wygląd jest sprawą drugoplanową. Niektórym to odpowiada, a inni próbują samodzielnie zmieniać meble. Sami malują, dekorują, dzięki czemu ich przedmioty zaczynają nabierać indywidualnego charakteru. Nie każdemu to odpowiada, niektórzy wolą zakupić od razu gotowy produkt, który wygląda w sposób oryginalny, ciekawy i stylowy. W zależności od gustu można zdecydować się na coś bardziej nowoczesnego lub bardziej w stylu retro. Chodzi tu zarówno o szafy, stoły, jak i nawet designerskie lampy.

Najpiękniejsze przedmioty

Osobiście uważam, że lepiej jest przy wystroju wnętrza zainwestować więcej pieniędzy za pierwszym razem, niż co chwilę wydawać na kolejne elementy wyposażenia. Zwróćmy uwagę na jakość wykonania przedmiotów, a nie tylko na cenę, ponieważ to materiały, z jakich zrobione są meble, czy dodatki są najważniejsze. Poza tym liczy się projekt. Naprawdę sądzę, że tak jak płacimy za płyty z muzyką, czy za projekt domu u architekta, tak samo liczy się pomysł na każdy, nawet najdrobniejszy element wystroju, czy to figurki, doniczki, czy designerskie lampy. Te przedmioty tworzą prawdziwi artyści, tyle, że niestandardowi, jak muzycy, czy malarze. Ich sztuka jest sztuką funkcjonalną. Muszą zwracać uwagę na wiele aspektów, o wiele więcej, niż przeciętny artysta. Projektując chociażby meble nie mogą zapomnieć o najważniejszym ich przeznaczeniu. Szafy musza być pojemne i dobrze przemyślane nie tylko pod kątem wyglądu. To samo dotyczy wszelkiego innego wyposażenia domu, czy innych lokali. Żeby dobrze zaprojektować lampę trzeba się dowiedzieć, jak padać może z niej światło i do czego to światło będzie stosowane. Lampa biurkowa musi dawać inny rodzaj światła, niż chociażby żyrandol. Tak właśnie powstają lampy designerskie. Poza tym musi być przemyślana też waga, użyte materiały nie mogą być zbyt ciężkie, ponieważ lampa powieszona na suficie mogłaby spaść i zrobić komuś krzywdę.

Jakość w cenie

Jak widać wyraźnie projektowanie i produkowanie mebli i dodatków przemyślanych i najlepszych w swojej kategorii nie jest wcale proste. Dlatego, gdy idę na zakupy nie mam nic przeciwko wydaniu kilku złotych więcej na przykład na designerskie lampy. Wiem, że za nimi stoi praca wielu ludzi, ich długie godziny pracy, a nie tylko byle jakie materiały, które taśmowo składa się w wielkiej fabryce. Pamiętajmy o tym, jeśli kiedyś będzie nas dziwić cena jakiegoś przedmiotu. Praca osoby jest najcenniejszą wartością w tym przedmiocie. Możemy nawet przywiązać się do danego projektanta, jeśli spodobają się nam szczególnie jego przedmioty.

You may also like...

Leave a Reply