Czym jest automatyka bramowa?

W ostatnich latach wraz z rozwojem technologii rośnie także zapotrzebowanie społeczeństwa na komfort w życiu codziennym. Dlatego też wzrosło zainteresowanie na przykład automatyką do bram – http://www.bramykolobrzeg.pl/oferta/automatyka. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czym jest automatyka bramowa.

Czym charakteryzuje się automatyka bramowa?

Jej podstawowym zadaniem jest, oczywiście, zapewnienie użytkownikom możliwości łatwego i szybkiego otwierania oraz zamykania różnego rodzaju bram wjazdowych. Ma się to odbywać bez konieczności wychodzenia z samochodu albo nawet z domu. Tego rodzaju napędy można zainstalować do wszystkich rodzajów bram garażowych: segmentowych, uchylnych i rolowanych, a także do bram wjazdowych: zarówno przesuwnych, jak i skrzydłowych.

Automatyka bramowa, która obecna jest dostępna na rynku dzieli się na:
– automatykę do bram skrzydłowych,
– automatykę do bram przesuwnych.
– automatykę do bram garażowych.

Ostatnimi czasy najpopularniejsze stały się bramy przesuwne. Ich automatyka składa się z trzech głównych elementów: z silnika, przekładni ślimakowej i modułu sterującego. Taka automatyka opiera się na silnikach zasilanych napięciem zmiennym 230V. Spotkać można jednak także instalacje z silnikami zasilanymi napięciem stałym 24V. Te zasilane niskim napięciem charakteryzują się zazwyczaj znacznie większą intensywnością pracy, choć nie jest to regułą. Na rynku znaleźć można bowiem silniki zasilane napięciem zmiennym, które są odpowiednio dostosowane także do intensywnej pracy.

Specyfikacja automatyki bram przesuwnych

Wykorzystywane w nich przekładnie ślimakowe są urządzeniami samoblokującymi, co znaczy, że bez odblokowania silnika, nie pozwalają na ręczne przesuwanie bramy. Jeśli zaś chodzi o silniki, to niektóre z nich posiadają przekładnie pracujące w kąpieli olejowej. Jest to rozwiązanie dobre, ale trochę bardziej kosztowne. Większe są bowiem zarówno koszty zakupu, jak i utrzymania silnika. Trzeba wtedy okresowo uzupełniać ilość oleju oraz wymieniać simmeringi (czyli gumowe pierścienie usztywnione metalową wkładką, wykorzystywane do uszczelniania elementów obrotowych, pracujących w oleju, smarze, paliwie albo wodzie). Dlatego też tego rodzaju silniki nie są zbyt popularne. Trzecim z podstawowych elementów automatyki do bram przesuwnych jest moduł sterujący. Składa się z on z pilota (to znaczy nadajnika) oraz z odbiornika radiowego. Do jego najważniejszych zadań należy zdalne otwieranie i zamykanie bramy. Oczywiście automatyka bramowa w przypadku bram przesuwnych oferuje jeszcze kilka funkcji dodatkowych, które zawsze zwiększają wygodę użytkowania instalacji.

Automatyka bram przesuwnych – funkcje dodatkowe

Można wśród nich wymienić funkcje takie jak:
1. Automatyczne zamykanie – które może nastąpić zazwyczaj po upływie czasu z przedziału od 0 do 180 sekund. W niektórych instalacjach istnieje także możliwość ustalenia dłuższego czasu po jakim nastąpi automatyczne zamknięcie. Warto zaznaczyć, że proces odliczania nie rozpocznie się póki między fotokomórkami będzie znajdować się “przeszkoda”. Po każdym ruchu, czyli przerwaniu linii fotokomórek zawsze zaczyna się nowe odliczanie. Sprawia to, że używanie tej funkcji instalacji jest bardzo bezpieczne (zarówno dla samochodu, jak i dla przechodzącego człowieka).

2. Podłączenie urządzeń bezpieczeństwa – funkcja zapewniająca bezpieczeństwo użytkowania bramy przesuwnej. Urządzenia te działają na zasadzie fotokomórki albo listwy krawędziowej (gumowej, z wbudowanym czujnikiem ciśnienia). Te ostatnie są droższe od fotokomórek, ale dają wyższy poziom bezpieczeństwa. Listwy krawędziowe amortyzują uderzenie bramy w przeszkodę, ale przesyłają sygnał zatrzymania bramy i odwrócenia kierunku ruchu w przypadku wykrycia przez czujnik wzrostu ciśnienia w listwie.

3. Wejścia: otwórz’, zamknij i praca krokowa, które umożliwiają sterowanie ruchem bramy z przycisków umieszczonych w budynku, jak i z:
– stacyjki kluczykowej,
– pilota radiowego,
– klawiatury kodowej,
– czytnika kart magnetycznych.
Wszystkie te udogodnienia i sama automatyka do bram znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie i dają bardzo dużą wygodę.

You may also like...

Leave a Reply