Co to jest fornir?

Fornir bardzo często jest mylony z okleiną. Czym więc jest fornir i czym są forniry egzotyczne?

Co to jest fornir?

Forniry są to bardzo cienkie płaty drewna o grubości nie przekraczającej 0,1-0,5mm. Pozyskuje się je poprzez skrawanie z drzew. Pocięte w taki sposób arkusze zostają połączone w specjalne wiązki. Zachowuje się przy tym unikalną kolejność, w jakiej zostały zdjęte z pnia. Takie działanie pozwala zachować pełen rysunek słojów oraz ciągłość i spójny, naturalny odcień. Fornir stosowany jest jako alternatywa dla litego drewna. Zachowując jego unikatową fakturę oraz piękny, naturalny wygląd fornir pomaga wyeliminować typowe wady drewna naturalnego takie jak: skrzypienie czy odkształcanie w różnych warunkach. Forniry mogą być naturalne (prawdziwe drzewa takie jak buki, czy dęby) oraz modyfikowane. Do fornirów modyfikowanych zalicza się między innymi forniry egzotyczne, które są pozyskiwane z drzew na przykład afrykańskich.

Modyfikowany fornir egzotyczny

Modyfikowany fornir egzotyczny najczęściej pozyskuje się z drzew, które rosną na afrykańskich plantacjach, ale i nie tylko. Pochodzą one z takich rejonów jak: Wybrzeże Kości Słoniowej czy Gwinea. Aby uzyskać odpowiedni fornir modyfikowany drewno jest skrawane na arkusze. Z gotowych arkuszy usuwa się wszelkie niedoskonałości, a następnie odpowiednio barwi i klei w specjalne bloki. Następnie tak wykonane i przygotowane arkusze układa się w stosy i prasuje. Wszystkie te działania maja na celu uformowanie odpowiedniego wzoru. Wzór odpowiada naturalnemu rysunkowi drewna.

Co wybrać – fornir naturalny czy modyfikowany?

Jeśli interesują nas forniry egzotyczne – to wybierzmy fornir modyfikowany, którego zaletą jest idealnie spójny odcień, a także równa struktura słojów. Taki rysunek jest wynikiem precyzyjnej, technologicznej ingerencji we włókno drzewa. Dzięki temu każdy arkusz wygląda identycznie nie ma w nim takich skaz jak przebarwienia lub dziury. Dla jednych ta cecha forniru modyfikowanego będzie jego zaletą, dla innych wadą – gdyż jest za bardzo doskonała i brak mu cech unikalności, jakie znajdują się w fornirach naturalnych.

You may also like...

Leave a Reply