Chcesz stworzyć bezpieczny plac zabaw? Postaw na budżet obywatelski

Mimo tego, iż plac zabaw jest widokiem powszechnym wciąż go brakuje na wielu osiedlach. Na szczęście, od kilku lat istnieje w naszym kraju budżet obywatelski, dzięki czemu obywatele mogą decydować o tym, co wybudować w ich mieście. Sprawdź, jak można stworzyć bezpieczny plac zabaw.

Co to jest budżet obywatelski

Budżet obywatelski, nazywany również budżetem partycypacyjnym, jest to proces, który umożliwia obywatelom danego miasta wpływanie na decyzję o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone bezpośrednio przez obywateli. Pierwszy na świecie budżet obywatelski powstał w 1989 roku w brazylijskim mieście Porto Alegre. Obecnie ta forma partycypacji stosowana jest w wielu krajach na całym świecie, a w pionierskim mieście rozwija się z każdym kolejnym rokiem. Jeżeli chodzi o Polskę to budżet partycypacyjny pojawił się dopiero w 2011 roku w Sopocie.

Dlaczego warto jest postawić na budżet obywatelski?

Głównym zadaniem budżetu obywatelskiego jest wzmocnienie wśród mieszkańców postawy obywatelskiej i poczucia współodpowiedzialności za miasto. Ponadto proces ten przybliża danym mieszkańcom mechanizmy funkcjonowania miasta, jak i umożliwia pracownikom urzędu miasta poznanie potrzeb mieszkańców.

Bezpieczny plac zabaw na każdym osiedlu

Bezpieczny plac zabaw na każdym osiedlu nie jest, niestety, powszechnym widokiem. Dlatego też warto jest pomyśleć o naszych najmłodszych pociechach i zgłosić nasz projekt budżetu obywatelskiego. Jest to opcja na wyciągnięcie ręki, tym bardziej, że pozyskanie środków na bezpieczny plac zabaw nie jest wcale wielkim wyczynem. W tym celu możemy zwrócić się o pomoc do producentów placów zabaw, którzy chętnie pomogą nam wypełnić wszelkie formalności. Ponadto posiadają oni wiedzę o tym, jak działa budżet obywatelski, i na co w takim razie trzeba zwrócić uwagę przy wypełnianiu i oddawaniu papierów. Ich doświadczenie może okazać się bardzo przydatne, dzięki czemu mamy większą szansę, że urząd miasta nie odrzuci naszego projektu z przyczyn formalnych. Konieczne jest więc zwrócenie uwagi przy przygotowywaniu dokumentów, aby były one zgodne z wytycznymi w ramach budżetu obywatelskiego. Na szczęście, bardzo wielu producentów placów zabaw z chęcią nam pomogą z tym zadaniem, ponieważ im też zależy na tym, aby powstał bezpieczny plac zabaw.

You may also like...

3 Responses

Leave a Reply